HomeDrone Sistemleriİş hayatımızı kolaylaştıran harita dronları ve faydaları #BÖLÜM 1

İş hayatımızı kolaylaştıran harita dronları ve faydaları #BÖLÜM 1

rtk drone modülü görselidir.

Selamlar, sizlere iş hayatımızda drone teknolojisinin faydalarını içeren bir seri hazırlayıp paylaşmayı düşündüm. Bu konuda birinci bölümü yayınlıyorum. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, fotogrametrik çalışmalar gün geçtikçe daha hızlı bir şekilde ilerliyor ve iş gücünün azaltılmasına yönelik olarak harita teknolojisine uygun harita dronları profesyonel iş hayatımıza dahil oluyor. Bu dronlar aracılığıyla, binlerce metrekarelik alanın ölçümü, hali hazır durumu belirleme, plankote gibi işlemleri artık çok daha kısa sürede gerçekleştirebiliyoruz. Ancak, kullanılan drone teknolojisinin ile birlikte, arazi ve yazılım konusundaki deneyimlerimizin bu görüntüleri başarılı bir şekilde işleyebilmemiz ve doğru sonuçlar elde edebilmemiz açısından kritik olduğunu unutmamalıyız.

Bu tür çalışmalarda, kullandığımız drone teknolojisinin yanı sıra, arazi ve yazılım tecrübelerimizin bu süreçte ne kadar önemli olduğunu anlamak gerekiyor. Görünüşte sadece drone teknolojisi kullanılıyor gibi görünse de, aslında başarının anahtarı, bu teknolojiyle elde edilen verileri etkili bir şekilde yorumlayabilme yeteneğimizde yatıyor.

Dronların alanımızda gelişmesini ve önemini sıkça sponsorlu reklamlar aracılığıyla görüyor olabiliriz. Benim görüşüme göre, bu teknolojinin aslında yaklaşık 12-13 yıldır var olması, piyasanın bu tür teknolojilere tam olarak adapte olma sürecinin biraz uzun olduğunu gösteriyor. Bu süreçte, bu teknolojinin sunduğu faydaları tam olarak anlamak ve etkili bir şekilde kullanmak için sektördeki profesyonellerin ve ilgili kurumlarının destekleri sürekli olarak alanın geliştirilmesi ve deneyim kazanılması açısından önemli bir faktördür.

Peki harita dronlarının faydaları nelerdir?

Örnek olarak Gesi Mahallesinden görüntü

Tabi kullanıcıların kendi branş ve alanlarına göre bu faydalar değişkenlik gösterebilir. Örneğin benim gibi yol projeleri üzerine çalışıyorsanız ve bazen yaklaşık 500.000 m2 gibi bir alan üzerinde çevresel ( bahçe duvarları, dükkanların yol kotları vb. ) faktörlerden dolayı milimetrik çalışmanız gerekiyorsa bu proje alanın alımları yer kontrol noktaları ve uçuş süresi dahil edilince 60 dakikada neticelenebiliyor. Takdir edersiniz ki 500.000 m2 alanın tüm arazi çalışmaları 60 dakikada bitmesi birçok faydayı beraberinde getiriyor.

Tabi ben bu örneği kendi alanımla ilgili verdim. Kullanacağınız cihaz, cihazın donanımsal özellikleri, arazi deneyimi ve hava şartları gibi faktörlere göre değişkenlik elbet gösterecektir.

Bu alanın dışında dron teknolojisinin faydalarını maddeleyecek olursak :

Dronlar, geleneksel yöntemlere kıyasla hızlı bir şekilde geniş alanları tarayabilir ve veri toplayabilirler. Bu, proje alanı oluşturma, analizi ve verilere ulaşımın kolaylığı gibi süreçleri önemli şekilde hızlandırıyor.

Harita dronları, hassas donanımsal sensörler ve GPS teknolojisi ile birleşerek yüksek doğrulukta konum bilgisi sağlarlar. Bu, detaylı haritalama ve ölçüm uygulamalarında güvenilir sonuçlar alınmasını sağlar. Tabi burada önemli olan cihazınızın bu tip çalışmalara ne kadar uygun olduğudur.

Dronlar, insanlar için zorlu veya tehlikeli olan bölgelerde kullanılabilir. Örneğin; aşılamayan duvarlarda, afet bölgelerinde, dağlık arazilerde veya endüstriyel tesislerdeki yüksek yapılar gibi yerlerde, dronlar daha güvenli bir harita oluşturma çözümü sunar.

Aslında normal alımlardan daha da ucuz değil, yani drone ile bitmiyor sadece. GPS, Yazılım ve Render işlemleri için gerekli donanımı hesaba kattığınızda sıfırdan başlayacaklar için ciddi maliyet oluşturuyorken bu donanımları elinde olanlar için diğer personel ve zaman giderlerini toparladığınızda tasarruf sağlıyor.

 Tarım, inşaat, ormancılık, enerji, çevre izleme ve daha birçok alan için çeşitli uygulamalara bu tip dronlar uygunlardır. Bu da teknolojinin geniş bir kullanım yelpazesi sunmasını sağlar.

Dronlar, çevresel değişiklikleri izlemek için kullanılabilir. Orman yangınları, su kirliliği ve çölleşme gibi çevresel tehditlere karşı erken uyarı sistemi olarak kullanılabilirler.

Harita dronları, güvenlik uygulamalarında kullanılabilir. Örneğin, sınırlı bölgelerdeki güvenliği artırmak, kalabalık etkinliklerde güvenlik sağlamak veya kurtarma operasyonlarında kullanılmak üzere çeşitli güvenlik amaçlarına hizmet edebilirler.

Genel olarak bakacağımız zaman elinde diğer donanımlar ve teknik tecrübeler olan firmalar ya da kişiler için ciddi avantajlar sağlıyor. Sağlamaya da devam edecek diye düşünüyorum. Elbette zararları konusunda da ciddi endişeler olması normal. Bu hususta başka olumsuzluklar olmaması için anlatmamayı düşünüyorum. 

Peki sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda? Lütfen yorumlarda paylaşın.

Selamlar.

Yorum yapabilirsiniz