Ubuntu sonunda pes etti!

Ubuntu sonunda pes etti!

by Emre Budak Nisan 06, 2017

Canonical kurucusu ve Ubuntu’nun geliştiricisi Mark Shuttleworth önemli bir açıklamada bulundu. Şirket bundan böyle, Linux için Unity kullanıcı arayüzüne yatırımları kesmenin yanı sıra, Ubuntu telefonlar üzerine çalışmayı da bırakıyor.

Ubuntu telefon devri kapandı

Canonical bundan böyle Unity kullanıcı arayüzü yerine, Ubuntu’nun sonraki büyük sürümü için GNOME’u varsayılan haline getirmeye karar vermiş durumda. Bu karar haliyle şirketin son dönemde büyük önem verdiği Ubuntu Touch telefon çalışmalarına da yansıdı. Shuttleworth, şirketin bundan böyle şirketin büyümesini sağlayacak alanlara yatırım yapma kararı aldıklarının altını çiziyor.

Canonical tarafından geliştirilen Ubuntu, Linux çalışmaları anlamında dikkat çekmeyi başarıyor. Sunucu dünyasında yaygın bir kullanıma sahip olan Ubuntu, tüm Windows alanları için mevcut durumda. Şirket, masaüstünde kullanıcı dostu bir işletim sistemi olan Ubuntu’yu akıllı telefon ve tabletlere taşımak için de son yıllarda büyük çaba göstermişti.

17-04/06/ubuntu-02.jpg

Öte yandan Canonical, “yakınsama” projesi içerisinde aynı Ubuntu çekirdeğinden bir sunucu, masaüstü, telefon ve tablet işletim sistemi oluşturmaya çalışarak Microsoft’un Windows 8 ile yapmış olduğu hatalara düştü. Yani mobil cihazlar için ayrı bir çalışma yapmadı. Unity’nin iOS veya Android ile rekabet edebilecek kadar iyi olmaması ve kullanıcıların Ubuntu’nun çekirdek kullanıcıları ile kısıtlı kalması projenin ilerleyememesine sebep oldu.

Unity’nin son sürümü olan Unity 8’in de birkaç yıldır ertelenmesi ve şirketin Fedora için GNOME’u seçmesi dikkat çekmişti.

Social Shares

Subscribe for FREE Marketing Pro Newsletter!

Subscribers get the best curated content for you

Emre Budak

Kayseri'de Kamu Kurumunda Yazılım Geliştirici, Web Programcısı, Uzman Grafiker ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda da Siber Güvenlik ve Bilgi Güvenliği konuları ile de ilgilenmekteyim.

Related Articles

Bir Cevap Yazın