Uber cinsel saldırı davalarında anlaşmaya gidiyor

Uber cinsel saldırı davalarında anlaşmaya gidiyor

by Emre Budak Kasım 06, 2016

2015 yılında, ABD’nin farklı şehirlerinde yaşayan iki kadın, Uber şoförlerinin kendilerini taciz ettikleri gerekçesiyle araç paylaşım servisine dava açmıştı.

Uber dava boyunca, otomobil sürücülerinin Uber çalışanı olmadığını, sadece kontratlı çalışan kişiler olduklarını dile getirerek, çalışma yasasına göre sorumlu tutulamayacağını savunmuştu.

Uber, şoförlerinden sorumludur

Ancak yüksek yargı, şoförlerin dikkatli seçilmemesinden Uber’in sorumlu tutulacağı yorumunu getirerek, Uber’e açılan davayı onadı.

Bu durumda çaresiz kalan Uber ise, davacı kadınlarla anlaşma yoluna gitmek zorunda kaldı. Uber’in açıklamasına göre, iki dava da şu anda kapanmış durumda ve davacı kadınlarla belli bir tazminat karşılığında anlaşmaya varılmış durumda.

Bu gelişme, Uber’in artık şoförlerin tüm yanlışlarından belli bir derecede sorumlu olacağını da ortaya koyuyor.

Uber, suç geçmişi olmayan, sabıkası bulunmayan şoförlerle çalışsa bile onların beklenmeyen davranışları, saldırıları, sinir krizleri bundan sonra Uber’i ağır tazminatlar ödemeye mahkum edebilir.

:: Araç paylaşım servislerinde şoförlerin saldırılarına karşı nasıl önlem alınabilir?

Social Shares

Subscribe for FREE Marketing Pro Newsletter!

Subscribers get the best curated content for you

Emre Budak

Kayseri'de Kamu Kurumunda Yazılım Geliştirici, Web Programcısı, Uzman Grafiker ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda da Siber Güvenlik ve Bilgi Güvenliği konuları ile de ilgilenmekteyim.

Related Articles

Bir Cevap Yazın