Twitch, İzlenme Oranlarında YouTube Gaming’i Perişan Etmeye Devam Ediyor

Twitch, İzlenme Oranlarında YouTube Gaming’i Perişan Etmeye Devam Ediyor

by Emre Budak Nisan 26, 2018

Canlı yayın denildiğinde ilk akla gelen platform Twitch, oyun akışı pazarında yılın ilk çeyreğinde eriştiği izleyici sayılarıyla liderliğini pekiştirdi. Canlı oyun yayınlarında ikinci sırada gelen YouTube Gaming ise tüm cephelerde kaybetti. Diğer platformlarsa neredeyse yok denecek kadar az takip ediliyor ve izleniyor.

Twitch izleyicileri 2018’in ilk çeyreğinde %21 artış gösterdi ve 788 bin ortalama izleyiciden 953 bine yükseldi. Bu yükselişin yanında YouTube Gaming %12 düşüş gösterdi ve 308 bin ortalama izleyiciden 272 bine geriledi. Diğer akış hizmetleri artış gösterdi, ancak toplam görüntülenme sayıları hala çok düşük.

Yalnız başına Dr. Disrespect geri döndüğünde 388 bin eş zamanlı izleyiciye erişmişti. Ninja, Drake ve Travis Scott birlikte Fortnite oynadıklarındaysa 628 bin eş zamanlı izleyiciye ulaştılar. Bu yayıncılar YouTube Gaming’in toplam izlenme sayısından çok daha fazlasına sahipler. Bu nedenle sevilen isimleri bünyesinde barındıran Twitch her geçen gün büyümeye devam ederken, diğer canlı yayın akışı platformları çaresizce izlemekle yetiniyorlar.

Twitch büyüdükçe yayıncılarda Streamlabs üzerinden daha fazla bağış almaya başladılar. Streamlabs son yılların en büyük bağış hacmine erişti ve bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 35 milyon dolar topladı. Ufak kesintiler sonrasında bu bağışlar Twitch yayıncılarının hesaplarına yatırılıyor.

Social Shares

Subscribe for FREE Marketing Pro Newsletter!

Subscribers get the best curated content for you

Emre Budak

Kayseri'de Kamu Kurumunda Yazılım Geliştirici, Web Programcısı, Uzman Grafiker ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda da Siber Güvenlik ve Bilgi Güvenliği konuları ile de ilgilenmekteyim.

Related Articles

Bir Cevap Yazın