Instagram, Hikayeler özelliğini genişletiyor

Instagram, Hikayeler özelliğini genişletiyor

by Emre Budak Ekim 19, 2016

Zuckerberg’in fotoğraf/video paylaşım servisi Instagram, rakibi Snapchat’ten geride kalmamak için kısa süre önce yayına aldığı Hikayeler (Stories) özelliğini geliştirmek üzere yeni bir güncelleme yayınladı.

Snapchat’ten “esinlenerek” tasarlanan Hikayeler özelliği, kullanıcıların 24 saat içinde kaybolacak fotoğraflar ve videolar yayınlamasına imkan tanıyordu. Ancak yayınlanan materyal kaydedilmiş fotoğraf ve videolardan değil, doğrudan telefonun kamerasıyla o anda çekilen görüntülerden oluşuyordu. 

Artık Hikayeler’i bulmak daha kolay

Fotoğraf paylaşım servisindeki kullanıcılar böylece takip ettikleri kişilerin, “anlık” paylaşımlarını hiçbir filtre veya düzenleme yapılmadan görebilme imkanına kavuşuyordu. Ancak kullanıcıların takip etmedikleri kişilerin öykülerini aratmak için bir özellik bulunmuyordu.

Instagram şimdi yeni güncellemesiyle, keşif sekmesinin üstünde de paylaşım servisindeki popüler öykülerin  görünmesini mümkün kılıyor. Kullanıcılar, kendi ilgi alanlarına ve sık yaptıkları arama sonuçlarına göre keşif sekmesi üzerinde farklı kullanıcıların oluşturduğu Hikayeleri görebilecek. 

Snapchat ile gizli rekabet içindeki Facebook, Snapchat’ın en önemli özelliği olan Hikayeler’in benzerini Instagram’da yaratarak Snapchat’i doğrudan rakip olarak gördüğünü de kabul etmişti. Zuckerberg şimdi Hikayeler özelliğini geliştirerek daha fazla yeni kullanıcının Snapchat yerine Instagram’ı tercih edeceğini umuyor.

Snapchat’i satın almak isteyen Mark Zuckerberg’in milyar dolarlık ısrarlı tekliflerinin, Snapchat’in kurucusu Evan Spiegel tarafından geri çevrildiği biliniyor. Spiegel ise şimdi özel geliştirdiği kameralı gözlükleri Spectatles sayesinde Snapchat kullanıcılarının her an her yerde video ve fotoğraf yayınlamasını sağlamak üzere çalışıyor ve bu yeni silahı ile Snapchat’in popülerliğini katlamayı planlıyor.

Social Shares

Subscribe for FREE Marketing Pro Newsletter!

Subscribers get the best curated content for you

Emre Budak

Kayseri'de Kamu Kurumunda Yazılım Geliştirici, Web Programcısı, Uzman Grafiker ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda da Siber Güvenlik ve Bilgi Güvenliği konuları ile de ilgilenmekteyim.

Related Articles

Bir Cevap Yazın