Kamu kurumlarına WhatsApp uyarısı!

Kamu kurumlarına WhatsApp uyarısı!

by Emre Budak Kasım 14, 2016

Günümüzde siber güvenlik denilince akıllara, genellikle e-posta ve sosyal medya hesaplarının güvenliği geliyor. Ancak, devlet kurumlarında oluşan küçük bir güvenlik açığı, kritik verilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine neden olabildiği için çok daha fazla önem taşıyor.

Geçtiğimiz günlerde detaylarını sizlerle paylaştığımız Ulusal Siber Güvenlik Eylem Planı ile siber güvenlik konusunda ciddi önlemler alınmaya başlanırken, Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’de kamu kurumlarına bir uyarıda bulundu.

Milli mesajlaşma uygulamaları kullanılmalı!

Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderdiği gizli kodlu yazıyla çalışanları, başta WhatsApp olmak üzere Viber, Telegram gibi anlık mesajlaşma uygulamaları konusunda uyardı.

16-11/14/corporate-culture-and-the-future-of-inter-office-communications-740x431.jpg

Kurum mahremiyetini içeren görüşme ve yazışmaların anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden yapılmaması gerektiğinin belirtildiği uyarı yazısında, kritik görev icra eden kurumlarda çalışan personellerin görevi sırasında yanında bulundurduğu akıllı cihazın görevin gizliliğini tehlikeye düşüreceği bilinciyle hareket etmesi gerektiği ifade ediliyor.

Akıllı cihazlar içerisinde oluşabilecek bir güvenlik açığı nedeniyle zararlı uygulamalar sayesinde her türlü bilgiye ulaşılabileceğinin özellikle vurgulandığı yazıda, alternatif olarak milli uygulamaların kullanımının yaygınlaştırılmasının gerektiği belirtiliyor.

Social Shares

Subscribe for FREE Marketing Pro Newsletter!

Subscribers get the best curated content for you

Emre Budak

Kayseri'de Kamu Kurumunda Yazılım Geliştirici, Web Programcısı, Uzman Grafiker ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda da Siber Güvenlik ve Bilgi Güvenliği konuları ile de ilgilenmekteyim.

Related Articles

Bir Cevap Yazın