Bu Teknolojiyle Şifreler, İnsanların Vücutlarında Dolaşacak

Bu Teknolojiyle Şifreler, İnsanların Vücutlarında Dolaşacak

by Emre Budak Ekim 05, 2016

‘Güçlü şifre yoktur, zayıf hacker vardır’ görüşünden yola çıkan Washington Üniversitesi’nden bazı araştırmacılar, şifreleri insan vücudu üzerinden göndermenin bir yolunu bulmayı başardılar. Parmak izi tarayıcı teknolojisinden faydalanan bilgisayar bilimcileri, şifre taşıyan sinyalin kablosuz alıcılar yerine insanların vücutları vasıtasıyla taşınabilecek kadar düşük bir yoğunluğa sahip olmasını sağladı. Parmak izi sensörlerinin şimdiye kadar bir giriş cihazı olarak kullanıldığını belirten araştırmacı ekip, kendilerinin ilk kez bu sensörleri bilgiyi beden içerisinde sınırlandırarak göndermek amacıyla kullandıklarını belirttiler.

Araştırmacılar, teknolojinin çalışma prensibine örnek olarak akıllı telefon şifresine ayarlanmış elektronik bir kilidi gösteriyor. Parmağını telefonun parmak izi sensörünün bulunduğu kısma koyan kullanıcı, diğer elini de kapıya koyduğunda veri telefondan kullanıcının koluna geçerek kapıya ulaşıyor. Böylelikle taşınan şifre, kilidin açılmasını sağlıyor.

Social Shares

Subscribe for FREE Marketing Pro Newsletter!

Subscribers get the best curated content for you

Emre Budak

Kayseri'de Kamu Kurumunda Yazılım Geliştirici, Web Programcısı, Uzman Grafiker ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda da Siber Güvenlik ve Bilgi Güvenliği konuları ile de ilgilenmekteyim.

Bir Cevap Yazın