Tesla Model 3 için teslim tarihi belli oldu

Tesla Model 3 için teslim tarihi belli oldu

by Emre Budak Ekim 19, 2016

Teknolojinin dahi çocuğu Elon Musk’ın elektrikli otomobil üreten Tesla’sı, bugüne kadar 100 bin dolara kadar çıkan fiyatlarıyla lüks segmentte yer alan otomobillerine ekonomik bir alternatif üretmek amacıyla Model 3’ü geliştirmişti. 

Nisan ayında 1000’er dolarlık depozitolarını yatıran 400 bin kişi, aylardır merakla bekledikleri tarihe sonunda kavuştular. Tesla, Model 3 için bugünden itibaren ön sipariş verenlerin 2018 ortasında ve sonrasında araçlarına kavuşacağını duyurdu. Daha önce sipariş vermiş müşterilerin ise otomobillerini 2017’nin sonlarına doğru kullanmaya başlaması bekleniyor.

Model 3 ile elektrikli otomobiller ucuzluyor

35 bin dolar seviyesinden ön siparişe açılan Model 3, 400 bin adetlik rekor seviyedeki siparişle ABD’li Tesla’nın yüzünü güldürmüştü. Hatta Tesla, bu ön siparişlerden gelen 400 milyon dolarlık nakiti, elektrikli araçlar için pil üretecek ve dünyanın en büyük fabrikası Gigafactory’nin finansmanında kullanmıştı.

Tesla’nın, Model 3’ün teslimat tarihini 1,5-2 yıl sonraya ötelemesinin sebebi olaraksa Gigafactory’nin inşaat sürecinin uzaması gösteriliyor. 400 binin üzerinde gelen ön siparişi üretime dönüştürebilmesi için Tesla, Gigafactory’e ihtiyaç duyuyor. Gigafactory inşaa edilip çalışmaya başlamadan, otomobillerin fiyatını 35 bin dolara indirecek düşük maliyetli pilleri elde etmek mümkün olmadığından, Elon Musk Model 3’in üretimine başlamak için Gigafactory’nin bitmesini beklemek zorunda.

Social Shares

Subscribe for FREE Marketing Pro Newsletter!

Subscribers get the best curated content for you

Emre Budak

Kayseri'de Kamu Kurumunda Yazılım Geliştirici, Web Programcısı, Uzman Grafiker ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda da Siber Güvenlik ve Bilgi Güvenliği konuları ile de ilgilenmekteyim.

Related Articles

Bir Cevap Yazın