Skype, Windows Phone desteğini çekiyor!

Skype, Windows Phone desteğini çekiyor!

by Emre Budak Ekim 24, 2016

Microsoft’un sesli ve görüntülü görüşme konusunda oldukça popüler olan platformu Skype, birçok Windows tabanlı akıllı telefon için desteğini kesiyor. Bu karardan etkilenecek cihazların ise yüzde 85 gibi büyük bir oranda olması dikkat çekiyor.

Kimler etkilenecek?

Windows 10 Mobile Yıldönümü Güncellemesi yani Windows 10 Mobile 1607 sürümünü kullanmayan tüm cihazlar için Skype desteği sonlandırılıyor. Böylece Windows Phone 8.1 ve hatta Windows 10 Mobile’ın önceki sürümlerini kullananlar, artık uygulamayı Windows Mağaza üzerinden indiremeyecek ve hatta doğrudan indirme bağlantıları bile işe yaramayacak. Bu durumun yürürlüğe giriş zamanın ise 2017’nin başları olduğu ifade ediliyor.

16-10/24/skypewps02.jpg

Şu anda aktif Windows tabanlı akıllı telefonların sadece yüzde 13.7’si Windows 10 Mobile kullanıyor. Bunların yüzde 9.5’i ise 1511 sürümüyle çalışmakta. Bu sürümü kullananların 1607 sürümüne yükseltme yapması için Windows Insider programına dahil olmaları gerekiyor ancak yine de küçük üreticilerin telefonlarının bu sürüme yükseltme yapamayacağı belirtiliyor.

Microsoft’un bir anda birçok kullanıcısı için Skype desteğini çekmesi haliyle büyük tepki çekeceği kesin. Bu durumda kullanıcıların cihazlarına destek sunan alternatiflere yönelmesi gerekecek. Şirketin böyle bir kaybı nasıl göze aldığı da ayrı bir merak konusu.

Social Shares

Subscribe for FREE Marketing Pro Newsletter!

Subscribers get the best curated content for you

Emre Budak

Kayseri'de Kamu Kurumunda Yazılım Geliştirici, Web Programcısı, Uzman Grafiker ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda da Siber Güvenlik ve Bilgi Güvenliği konuları ile de ilgilenmekteyim.

Related Articles

Bir Cevap Yazın