Apple 10 binlerce uygulamaya acımadı

Apple 10 binlerce uygulamaya acımadı

by Emre Budak Kasım 17, 2016

Eylül ayında App Store bünyesindeki güncel olmayan uygulamaları sileceğini duyuran Apple dediğini yapmaya başlamış gibi gözüküyor. Bu anlamda işlevsel olmayan, yakın zamandaki iOS sürümleri ile uyumsuz ve yorum esaslarıyla bağdaşmayan uygulamalar bir bir uygulama mağazasından temizleniyor.

App Store, 47 bin 300 uygulamayı uğurladı

Sensor Tower adlı uygulama analitik şirketinin verilerine göre, Apple tarafından App Store’dan kaldırılan uygulamaların sayısı toplamda 47 bin 300. Bu rakam ile Apple’ın sildiği uygulamaların yüzde 238’lik artış gösterdiği ifade ediliyor.

Ortalama bir aya bakıldığında Apple’ın 14 bin civarında uygulama sildiği, Ekim ayındaysa şirketin App Store temizliğine ciddi anlamda el attığı gözüküyor. Cupertinolu şirketin geliştiricilere Eylül ayından itibaren sorunlu uygulamalarla ilgili bilgilendirme yaptığı ve gerekli düzeltmeler için 30 günlük süre tanıdığı da bilgiler arasında yer alıyor. Haliyle bu bildirimi dikkate almayan geliştiricilerin uygulamaları, App Store’daki varlığını kaybetti.

App Store’daki birçok kategoriden uygulamaların silindiği gözlemlenirken en çok uygulama silinen kategorinin ise oyunlar olduğunun altı çiziliyor. Silinen 47 bin 300 uygulamanın yüzde 28’ini oyunlar oluştururken, bu kategoriyi; yüzde 8.99’unu eğlence, yüzde 8.96’sını kitap, yüzde 7’sini eğitim ve yüzde 6’sını yaşam tarzı uygulamalar takip ediyor.

16-11/16/appremv02.jpg

App Store’daki uygulamalar neden kaldırılıyor?

Apple tarafından App Store’daki uygulamaların kaldırılmasının ardında uygulama mağazasını daha iyi hale getirmek yatıyor. Geçtiğimiz aylarda Apple, App Store’u geliştirmek için tüm ürün kategorilerinde uygulama aboneliklerini açmanın yanı sıra uygulamalardan elde edilen gelirlerin Apple ve geliştirici arasında daha iyi dağılımını sağlamayı ihmal etmemişti.

Ek olarak gelişen paylaşım araçları ve uygulama mağazasının arama sonuçlarına eklenen reklamlar ile geliştiricilerin uygulamalarını tanıtması için yeni yollar sunulmuştu.

Social Shares

Subscribe for FREE Marketing Pro Newsletter!

Subscribers get the best curated content for you

Emre Budak

Kayseri'de Kamu Kurumunda Yazılım Geliştirici, Web Programcısı, Uzman Grafiker ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda da Siber Güvenlik ve Bilgi Güvenliği konuları ile de ilgilenmekteyim.

Related Articles

Bir Cevap Yazın