22 Yaşındaki Girişimciden Okyanusları Temizleyecek Müthiş Proje

22 Yaşındaki Girişimciden Okyanusları Temizleyecek Müthiş Proje

by Emre Budak Eylül 06, 2016

Boyan Slat ismindeki genç girişimci, gerekli olan 150 milyon Euro’yu sağlayabildiği taktirde okyanusların plastiklerden temizlenmesini sağlayacak çok önemli bir projeyi hizmete geçirmeyi hedefliyor. The Ocean Cleanup adında bir vakıf oluşturarak yardım kampanyası başlatan Slat, projesine destek bulmak amacıyla ülkesindeki Stavanger kentinde düzenlenen Petrol Fuarı’na katılan petrol şirketlerinden yoğun ilgi gördü.

Slat’ın öngörüsüne göre bu proje, dünya okyanuslarının yüzeyinde bulunan tüm plastik atıkları birkaç yıl içerisinde temizleyebilir. 100 kilometre uzunluğunda bir bariyerle denizlerin yüzeylerindeki tüm plastik atıklarını deniz akıntısı sayesinde toplamayı hedefleyen Slat, araştırmacıların belirttiğine göre deniz yüzeylerinin üst kısmında bulunan birkaç milyon tonluk plastik atığı bu şekilde temizleyecek. Slat’ın kurduğu vakfın yayınladığı son rapora göre okyanusta yüzen 1 kilogram plastiğin temizlenme maliyeti 4 euro 54 cent.

The Ocean Cleanup isminde bu vakıf, çoğunluğu araştırmacı ve mühendisten oluşan 100 kişilik gönüllü bir ekip tarafından oluşturulmuş. 22 yaşındaki Boyan Blat, Intel Eye 50 tarafından 2013 yılında dünyanın en çok gelecek vaat eden 20 girişimcisinden biri olarak tanımlanmıştı.

Social Shares

Subscribe for FREE Marketing Pro Newsletter!

Subscribers get the best curated content for you

Emre Budak

Kayseri'de Kamu Kurumunda Yazılım Geliştirici, Web Programcısı, Uzman Grafiker ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda da Siber Güvenlik ve Bilgi Güvenliği konuları ile de ilgilenmekteyim.

Related Articles

Bir Cevap Yazın