Yeni MacBook, İngilizlerin de cebini yakıyor!

Yeni MacBook, İngilizlerin de cebini yakıyor!

by Emre Budak Ekim 31, 2016

27 Ekim‘de tanıtılan yeni MacBook Pro, hızlı bir şekilde pek çok ülkenin Apple Store sayfasındaki yerini, fiyatlarıyla beraber aldı. 

Ülkemizde touch bar bulunmayan modeli 5999 TL‘den başlayacak olan yeni MacBook Pro ailesi, Avrupa Birliği’nden referandum kararıyla çıkma kararı alan İngiltere’de de cep yakacak! Çünkü Avrupa Birliği’nden çekilme kararı, ekonomide Sterlin’in Dolar karşısında gerilemesine neden olmuştu.

Brexit, İngiltere’ye yaramadı

Brexit kararıyla Avrupa Birliği’nden çıkan İngiltere’nin para birimi Sterlin, dolara göre olan değerini yitirmeye başladı. Değeri geçen aylara kıyasla azalan Sterlin, yeni MacBook’ların piyasaya daha pahalı girmesine sebep oldu.

İngiliz kullanıcılar, artık MacBook’ları yüzde 25 daha pahalı alacaklar.

Tüm modeller zamlandı

Yeni güncellemeyle beraber en ucuz Apple notebook’u olan 11 inçlik MacBook Air, 749 Sterlin değerindeki fiyatıyla satıştan kaldırıldı. Yeni giriş modeli olan 13 inçlik MacBook Air‘ın fiyatı ise 849 Sterlin‘den, 949 Sterlin seviyesine çıktı.

MacBook ise 200 Sterlin zam ile beraber 1249 Sterlin seviyesine çıkmış durumda. Apple’ın İngiltere’de satışa sunduğu yeni MacBook Pro‘ların en ucuz modeli 1449 Sterlin. Yani ülkemizde 5999 TL‘lik model, İngiltere’de 5500 TL seviyesinde satılıyor.

Core i7 işlemci kullanan 13 inçlik yeni MacBook Pro modellerinin fiyatı ise 1899 Sterlin seviyesine gelmiş durumda. MacBook Pro modellerinde de 250 – 300 Sterlin seviyesinde bir fiyat artışı görülüyor.

Doların değer kazanmaya devam ettiği ülkelerde, Amerikan ürünlerinin ya da dolar ile satılan ürünlerin giderek daha da pahalanmaya başladığını görüyoruz. Bakalım değişen global ekonomik dengeler ile beraber, sürekli fiyatları artan Teknolojik ürünler ne kadar daha aynı politikayla gitmeye devam edecek, göreceğiz.

 

Social Shares

Subscribe for FREE Marketing Pro Newsletter!

Subscribers get the best curated content for you

Emre Budak

Kayseri'de Kamu Kurumunda Yazılım Geliştirici, Web Programcısı, Uzman Grafiker ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda da Siber Güvenlik ve Bilgi Güvenliği konuları ile de ilgilenmekteyim.

Related Articles

Bir Cevap Yazın